ונציה

קודם כל שתהיה לכם מפה טובה, אחר כך תגיעו אליה… או ש…תגיעו אליה ומייד תקנו מפה טובה. הסדר באמת שלא משנה אבל שתהיה מפה, בלעדיה תלכו לאיבוד בוונציה.
אם נפרוס את המפה מולינו נשים לב לצורה המיוחדת של וונציה. תחשבו איטליה ממבט מלמעלה נראית כמגף אז וונציה ממבט מלמעלה היא דג. וכך באמת היא נקראית בפי הוונציאנים "דה פיש" או "הדג". בונציה שישה אזורים כל אחד מהאזורים ממוקם בראשו של הדג בחלקו העליון או התחתון או בזנב הדג.

SH-04 Dec. 23 16.18

אז בגדול כשמתבוננים במפה הכל נראה סבבה… סמטה, כיכר, גשר פה וגשר שם עד שמגיעים לכיכר סן מרקו שלרוב התיירים היא העיקר.
אז נניח שהחלטתם לשוטט… על הכיפק החלטה מעולה, רק אל תאבדו אחד לשני, כי אז תהיה לכם באמת בעיה.
וונציה היא לא עיר טיפוסית, יש בה כתובות ומספרים אלא שהכתובת היא חלק מאיזור שבו אתה נמצא ומתלווים לה ארבעה מספרים.  איפה הבעייה המתחילה? אז ככה.. אדם מגיע לאזור מתחיל לחפש את המספר אבל לא מוצא אותו.. למה? כי המספר ניתן באופן ראנדומלי, ממש סתמי וללא סדר כרונולוגי. זה לא כמו בערים אחרות שם המספרים עולים או יורדים צד שמאל אי זוגי וימין זוגי.  לא, זה לא כך. זה נכון שכהקימו את ונציה זה התחיל מסודר אבל הסדר התמסמס עם הזמן. היום, האנשים היחידים שידעו למצוא מספר בית יהיו הדוורים ורק הם!

אז איך שאר האנשים מתמצאים באי המדהים הזה?? אפשרי… שימו לב… זה לא קשה בכלל.

ישנם שמות רחובות, לרחובות קוראים קאלה (CALLA), ישנם שלושה סוגים של שמות לרחובות בוונציה, כולם יהיו שמות מהדיאלקט הוונציאני, יהיה שם של קדוש יכול להיות שם של דמות חשובה שגרה באזור ואם זה לא מספיק מסבך או מפשט את הבעיה אז נמצא גם שמו רחוב עם המיקום הפיזי שלו. לדוגמא אם שני רחובות ילכו לאותו המקום לאחד יקראו הרחוב השמאלי ולשני הרחוב הימני והרחוב שביניהם יקרא הרחוב האמצעי או  באיטלקית "קאלה די מצ'ו". פרימיטיבי משהו??  ונניח שיש ב"קלה די מצ'ו" מסעדה שתרצו להגיע אליה… תחשבו על הקושי להסביר איפה נמצאת המסעדה הזו משום שרחוב אמצעי או רחוב שמאלי או רחוב ימני יש כמה וכמה באי. על פי אותו ההגיון לדוגמא, ישנם רחובות שנקראים "קאלה דלה מדונה" זה רחוב מאוד מאוד חשוב בוונציה ויש "רק"  63 רחובות בשם הזה…. בעייה. בעייה גדולה! אין שום דרך לתת כיוון או מסלול הגעה. מתי ניתן להתגבר על בעיה כזו? כשיש איזו כנסייה בקצה רחוב אז יגידו לך "לך ישר עד שתגיע לכנסייה".

אז… אל תשאל וונציאני איך מגיעים לרחוב מסויים (עם מספר או בלי מספר), למלון או למסעדה הוא פשוט לא יידע להסביר לך. הדבר היחיד שוונציאני יתן לך הוראות הגעה מדוייקות הן כיכרות או קאמפו (CAMPO). זהו.

לכל כיכר יש כנסיה או פסל או שניהם גם יחד. נניח שאנחנו ב"קאמפו ד-לה מגדלנה" צריך להיות לנו ברור שנמצא כנסיה בשם מגדלנה כמו גם רחוב דלה מגדלנה, רחבה של המגדלנה וגשר של המגדלנה . כשיש לך שם של כיכר יש לך הכל. כל התושבים של העיר יתנו לך הוראות הגעה עם 100% הצלחה.
וונציה נבנתה כיכר אחר כיכר וכל כיכר קיבלה שם ייחודי וזה מה שבסופו של דבר נותן הגיון מסויים בחוסר ההגיון.

לסיכום אם המליצו לכם להגיע למסעדה או לבית המלון שלכם. פתחו את המפה שקניתם בהתחלה תבדקו באיזה איזור הוא נמצא, חפשו את הכיכר הקרובה למלון ואז…  אם תאבדו בדרך – בקשו וונציאני שיסביר לכם איך להגיע.
וונציה מאוד קטנה ואם יודעים איך לנווט בה אז ללכת מראש הדג אל זנב הדג יקח לכם שעתיים בהליכה נעימה.