סיפורים מחלומות

כל אחד מהסיפורים הקצרים שכתבתי נולד מהרצון שלי לטייל בארצות קסומות ומתוך שכך הייתי חולמת שאני שם. כולם נכתבו כשהייתי בשיא קריירה אחרת כשנה לפני שהיא נקטעה. לפעמים אני תוהה אם החלומות לא היו משום סימן לדרך החדשה שמחכה לי. אם כן ואם לא, החלום הוא מציאות או מציאות היא חלום – לכו דעו…

פילוסופים רבים עסקו בחלום ועל החוויה שאנו עוברים בזמן השינה. דקארט, במסעו אחר האמת, שאל:  ואולי הכל חלום? ואולי המציאות העכשוית היא אשליה? בחלום אנחנו חווים חוויות שנדמות אמיתיות אך למעשה כשאנחנו מתעוררים נוכחים לדעת שאינן. אנחנו יכולים לחלום שאנחנו נמצאים באירוע מסויים כשלמעשה אנחנו במיטה. אלא שחווית החלום באותו זמן כל כך מוחשית שיוצרת בנו תחושה כאילו היתה היא מציאות.

אניוואי, אני מגישה לכם את חוויית החלום שלי. כל סיפור הוא כמו ילד קטן עבורי, לפעמים גורם לי לבכות ולפעמים לצחוק בלי מעצור.

רנה דקארט (מתוך וויקיפדיה):

דקארט נולד בצרפת, בקומונה לה היי ( כיום: Descartes על שמו)בחבל סאנטר שבצרפת. אימו נפטרה כשהיה בן שנה ואביו שהיה שופט בבית המשפט הגבוה לצדק שלח את ילדו, כשהיה בן 11, לבית הספר של הישועים, ומשם לאוניברסיטה של פואטייה. קארט למשפטים בשנת 1616 לא עבד כעורך דין.

על מנת לדון במהות העולם חיפש דקארט נקודת מוצא שעליה יוכל להשען. ההנחה הראשונית שלו היתה חייבת להיות האמת הוודאית, שתהיה יציבה ושלא תעמוד בספק. על מנת להגיע לזה הוא משתמש בספקנות שיטתית האומרת: להעמיד בספק כל רעיון שניתן להעמידו בספק. הספקנות השיטתית הזו אמורה ל להביא את הספקן לנקודת המוצא הוודאית.

אני חושב משמע אני קיים: העובדה הראשונה על פי דקארט בה האמת הראשונית שלו היא שהוא קיים וחושב. הוא מוכיח את זה בדרך הבאה: אם נטען שהוא טועה הרי שהוא חייב להיות קיים כדי לטעות. אם כך המשפט "אני חושב משמע אני קיים" שהטלת ספק בקיומו מוכיחה לקיומו מכך שהוא חייב להיות קיים.

אם אני קיים אלוהים קיים והוא מושלם: דקארט חושב שכל אידאה בהכרתו חייבת להגיע ממקור חיצוני. לטענתו אין אידאה המתקבלת ממקור פחות מהאידאה עצמה. מכיוון שמתקיימת בו אידאה של שלמות מוחלטת ושהיא אינה יכולה להתקבל מאובייקט שהוא פחות ממושלם, חייב להיות אובייקט מושלם שממנו תבוא האידאה. האובייקט לא יכול להיות דקארט עצמו מתוך שהוא יודע שהוא אינו מושלם על שאינו יודע הכל ואינו כל יכול, אם כך האובייקט המושלם חייב להיות חיצוני לו והוא אלוהים.

העולם החיצוני קיים: לטענתו, דקארט הוכיח שהוא קיים וחושב ושיש אלוהים מושלם ועל כן זה מוכיח שהעולם סביבו קיים. הוא ממשיך בקו ואומר אם אלוהים מושלם הרי שהוא מוכרח להיות ישר, הוא לא ישקר לאדם שמוכן ורוצה לחקור ולגלות. ומכיוון שאלוהים הוא כל יכול הרי שהוא יכול גל לשתול בכרתו של אדם את אידאות העולם האמיתי. ומתוך שדקארט עצמו חקר כדי להגיע לאמת הרי שאלוהים לא יתן לו להחזיק בדעות שגויות ולכן ידעותיו שנולדו מחקירות רבות חייב שיהיו נכונות.

עולם החומר ועולם הרוח: דקארט מבדיל בין ההכרה\הנפש לבין אובייקט חיצוני. הוא מנסה להוכיח שבאדם קיימת נשמה ולא רק חומר ע"י כך שהוא אומר שאדם יכול לדמיין עצמו בעל גוף אחר אך לא בעל הכרה אחרת. אפשר לדמיין שאנו חסרי גוף אך לא חסרי הכרה.