מונגולים. נשף מסיכות. ואסטרולוגיה.

מונגולים. נשף מסיכות. ואסטרולוגיה.

ב 1348 מוצאת המגיפה השחורה את דרכה לונציה. לא, היא לא באה לבד… היא רכבה על סוסים בתוך גופו של מונגולי ששייך לצבא החזק בייבשת אסיה של הימים ההם.
אז ה-דבר מגיע לגבולות איטליה ובכלל לאירופה כולה ופורץ אותן. וכך 30% מאוכלוסיית היבשת הולכת "פאייפן" ומי שנדבק בה כמעט שאין לו מה לעשות מלבד לבדוק אם נס "כוסות הרוח למת" יעבוד עליו או לא – אבל האמת היא שכל הסיכויים שהוא טס השמיימה או צולל למעמקים בתוך 48 שעות.
אירופה רועשת. הרופאים מאוניברסיטת פאריז חוקרים את המפגע ומגיעים למסקנה שהמחלה היא תוצאה של מפגש שלושת הכוכבים: צדק שבתאי ומאדים בבית הגדי מצב שקרה במרץ 1345.
נשבעת לכם. אני לא ממציאה.
אז הרופאים שלא ידעו מה עושים נגד מכה משמיים… המציאו תרופות משמיים. אבל גם נגעו בכל הנושא ההגייני(באמת שאני לא מזלזלת).

אבל בואו נחזור למונגולים…
אז אתם יודעים שהם הנסיינים הראשונים של הנשק הביולוגי הראשון במלחמה בתולדות האנושות? כן כן בחיי. הם, כשנדבק חייל מונגולי במחלת הדבר, היו זורקים את הגופה או למקורות השתייה של העיר אותה רצו לכבוש או מעבר לחומות בתוך העיר הנצורה. וככה גם נפטרו מבעייה וגם ייצרו בעייה.

אבל בואו נתקדם…
אותם מונגולים מגיעים לסיציליה, גנואה, פירנצה וונציה (לא בהכרח בסדר הזה).

ומה קורה בונציה? האצולה העשירה עם הדוג'ים ועם היהודים וכל מי שנחשב בעיר הזו מסתגר בביתו ולא יוצא החוצה. זעקות השבר של אלו שנדבקו במחלה נשמעו ונענו בקול דממה. האצולה בידלה עצמה מ"עמך" אותם אלו שלא יכלו להרשות לעצמם כלכלית להנתק ולהסתגר. רבים מהם נתדפקו על דלתות אחיהם העשירים ונענו, שוב, בקול דממה – עד שוך הסערה.

אמאמא…
העם מועט היכולת לא שכח להם ולא סלח להם! והם החלו מתנגחים ומתפרעים בהם השכם וערב.
המצב היה קשה מבחינה חברתית שזה השפיע על כל תחום בחיים היומיומיים. היה הרבה זעם והרבה עויינות כלפי האצולה.
וזה מה שהביא את הדוג'ה (הדוכס/שליט) לעשות מעשה. הוא מכריז על נשף מסיכות שבו כולם מסווים את זהותם ומתמנגלים (מינגל) – המעמד העליון עם המעמד התחתון (אופס… קפצה לי אסוציאציה).

בכל מקרה… ההסטוריה מראה שזה עזר לוונציאנים לפרוץ גבולות ולהתחבר מחדש.
והנה לכם מהפיכה וונציאנית של שיוויון ואחווה הרבה לפני 1789.

המסכות הראשונות שנלבשו בנשף היו 4.

מסיכת הבאונטי (מסיכה שחורה שכיסתה את כל הפנים ותוויה מרובעים).

מסיכת ה"יונה הקטנה" (קולומבינה) בתרגום מדוייק! ואם רוצים לזכור אפשר לקרוא לה "הזונה הקטנה" – אבל זה באמת בגלל שהזונות או הנשים העובדות במקצוע העתיק הזה אימצו אותה.
דרך אגב מסיכת הזורו הידועה היא התפתחות של מסיכת הזונה… לכו תדעו אם זורו בכבודו ובעצמו ידע את זה.

מסיכת הדוקטור… המסיכה עם האף הארוך והנטוי (לא חושבת שיש קשר יהודי) שהאף הארוך סימן את המרחק שרופא יכול להתקרב לחולה מבלי להדבק.

ואחרונה אחרונה חביבה – אל קאפיטנו – הקפטן שגם לה אף ארוך אבל ישר כמו חרב.

אחר-כך התפתחו האחרות מתוך מה שנקרא "הקומדיה דל הארט'" מסיכות שמסמלות את המקצועות המגוונים בכלל.