סינדרלה צ'יינה-טאון

סינדרלה צ'יינה-טאון

השעה 12 בלילה. סינדרלה צריכה לברוח אוטוטו הכרכרה תהפוך לדלעת. אז היא רצה ומספיקה בשנייה האחרונה להעלם בלי להחשף. אבל בשביל המשך האגדה היא דאגה להשאיר נעל מפרוות סנאי על המדרגות.

מי שמרגיש מוזר עם מה שכתבתי במשפט הקודם וחושב שהתחרפנתי. חכו שנייה אל תשפטו אני כבר פותרת לכם את הבעייה… רק שתדעו שכשתקראו את זה תהיו פחות או יותר מועטים שבמועטים שיודעים את האמת.

למה נעל מפרוות סנאי ולא מזכוכית? כי כשתרגמו את סיפור סינדרלה התבלבלו בין 2 מילים האחת vair שהיא פרוות סנאי בצבע לבן/שחור והשנייה verre שהיא זכוכית. את המילים שומעים אותו הדבר. אז בסיפור המקורי היה כתוב vair.

אני יודעת שישנם המון שמיחסים את סיפור סינדרלה לסופר הילדים שארל פרו הצרפתי אבל שתדעו שאין זה כך. למעשה סיפור סינדרלה הוא סיפור עממי שנולד בארץ מאוד לא עממית.

מישהוא קרא את הספר "סיפור במניפה"? אם קראתם אז הרווחתם אם לא אז תקראו – זה סיפור שמתרחש בסין. כשקוראים אותו למדים המון על התרבות הסינית אבל בעיקר על מה שנחשב שם עד המאה הקודמת לאידיאל של יופי וזה "רגלי לוטוס" – רק ילדות אצולה או ילדות יפות שיועדו לאציל עברו חווית "כריתת" רגליים או יותר נכון להגיד שבירת עצמות הרגל וחבישתן באופן שרגלי הילדה תהיינה מחודדות וקטנטנות. 
על המנהג ניתן להגיד שמלבד העובדה שהסינים חשבו שרגל קטנה זה יפה…זה גם היה דרך לשמור על האישה שלהם לצידם משום שאותן נשים שעברו את החוויה הנוראית הזו היו תחת עינוי מתמיד. הן לא יכלו ללכת, כל צעד שעשו היה מלווה בייסורים. הן הפכו נכות.
אז…. בואו נקשר את מה שאמרתי כאן
אידיאל היופי. רגלי לוטוס. כף רגל קטנה. כף רגל קטנה. כף רגל קטנה. אידיאל היופי הסיני.

אתם זוכרים את סינדרלה? זוכרים כמה שהרגל שלה היתה קטנה? לא היתה אחת שהצליחה להכניס את רגלה לנעלי הפרווה של סינדרלה. זוכרים?

כשמקשרים את התרבות עם האגדה אפשר להבין את המקור. 
נכון שיפה?
אז אם תרשו לי לסכם
סינדרלה לא באה מאירופה אלא מסין.
ונעל זכוכית ממש לא. זה בכלל לא הגיוני.

אני אראה אם יהיה לי חשק לכתוב עוד משהו מקסים מחר.