הרומן של גארי

היא היתה זונה.
האמא שלו.
אבל לו לא היה איכפת. הוא קיבל את היחס הכי טוב מהחברות שלה. הזונות.
מוחמד האמין שכל החיים לפניו ואפילו אם עכשיו הוא ממש בתוך ביצה, או, אם תרצו, ביבים, אסור שזה יהפוך לעוד סיפור של עלובי החיים.
התקופה לא היתה משהו, ממש אחרי מלחמת העולם השנייה.
רוזה, גם היא היתה זונה. היא היתה זונה יהודייה. לא, היא לא האמא של מוחמד או בקיצור, מומו. אבל בגלל שהיא היתה כבר זקנה מדי, ומכיוון שהרגליים שלה בקושי תפקדו, היא הפסיקה לתת שירותי מין והתמקדה בטיפול בילדים של הזונות.
מומו היה אחד מהילדים האלו שלה. היא אהבה אותו אהבה עזה ולמרות שאמא שלו הפסיקה לשלם עליו 11 שנה קודם לכן, היא המשיכה לדאוג לו ולטפח אותו. היא רצתה שהוא יגדל להיות יותר ממה שהחיים גזרו עליו.
והוא גדל. הוא גדל, למרות כל הסיכויים. הוא גדל מפוכח ואהוב בתוך חברה של מהגרים, פושעים וזונות. ממש בליבה של פאריז. הוא גדל רגיש איכפתי וחכם ממש אנטי תזה לניכור, להתבדלות ולהתעלמות של החברה הגבוהה בעיר האורות.
זה רומן גארי שכתב את "כל החיים לפניו" ממש באמצע שנות השבעים של המאה ה 20. גם גארי, כמו אורור דופן הסופרת מהפוסט הקודם, רצה הכרה רצינית בכתביו לכן הוא המציא לעצמו שם חדש, אמיל אז'אר ותחת שם זה הוא כתב 4 ספרים. על "כל החיים לפניו" זכה אמיל בפרס גונקור החשוב אלא שהוא סירב לקבל את הפרס מכיוון שכתב בזהות בדוייה. אבל אל תדאגו יותר מדי, כי גם בתור רומן גארי הוא זכה בפרס קונגור והפעם קיבל את הפרס. שתדעו שהוא הסופר היחיד שזכה פעמיים בפרס היוקרתי הזה.
רומן גארי נולד לאבא שחקן יהודי רוסי ולאמא יהודייה שחקנית גם כן. היא עוזבת את פולין לטובת צרפת עם בנה הקטן. הוא גדל להיות ילד תפארת לכל אם. למד משפטים בפאריס, היה טייס קרב בשירותו של דה גול במלחמת העולם השנייה. היה דיפלומט מוערך והיה גם סופר שאמין שלא קוראים אותו ברצינות. אז שינה את שמו וקיבל את הערכה הראוייה.
הוא התחתן פעמיים. בשתי הפעמים התגרש. אישתו השנייה שהיתה שחקנית אמריקאית התאבדה. הוא נכנס לדיכאון אחרי התאבדותה.
שנה אחרי המקרה הוא מתאבד בירייה.
במכתב שהוא השאיר טען שאין קשר למותה של גרושתו.
שלושה חברים שלי התאבדו במהלך השנים. הם הפסיקו את החיים שלהם דיי מוקדם. אני לא שופטת לרגע את המעשה. כשהנפש כבוייה וכשלא רואים אור בקצה המנהרה – אין הרבה מה לעשות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *