הפיל של לובליאנה

מאיפה קיבל חניבעל הגדול פילים שעזרו לו לחצות את הרי האלפים כדי להלחם ברומאים?
האמת.. זה לא משהוא שאני חושבת עליו במיוחד…כתוב בספרים שהוא חצה עם פילים את האלפים אז אוקיי זה מה שהיה וזה מסתדר לי יפה מאוד עם השינה השקטה בלילה.
מה שמעניין אותי יותר זה שזו היתה הפעם הראשונה והאחרונה שפילים "טיילו" להם באזור אירופה עד למאות המאוחרות בהן הוקמו גני חיות (בוינה ב 1779 ובלונדון ב 1828).
בעלות על חיה נדירה כמו הפיל, הנמר, הטיגריס והאריה היתה נחשבת לסמל סטטוס של כוח ועושר רב. זו היתה פריוילגיה השמורה לאריסטוקרטיה בלבד.

ב 1552 מקסימיליאן השני בן 25… הוא כבר דוכס האמפריה האוסטרית ואוטוטו יהיה מלך האמפריה הרומית. הוא בדיוק מתחתן עם מריה (הסבתא רבה של מריה תרזה שאני אישית מעריצה) והוא מקבל פיל כמתנת חתונה. לפיל קראו סולימאן. שמו של הפיל היה עם משמעות סמבולית ומלא כוונה שהרי האוייב הגדול של האמפריה האוסטרית באותה תקופה היה סולימאן הגדול הסולטן של הממלכה האות'ומנית.

אז חוזרים מקסימיליאן, מריה אישתו(שהיא גם סבתא רבה וגדולה של מרי אנטואנט) וכל הפאמליה עם הפיל סולימאן לאוסטרייה ובדרך עוצרים בלובליאנה בפונדק דרכים. הלובליאנים שזו הפעם הראשונה שהם רואים פיל נדהמו מגודלה ותפארתה של החיה.
כמה שנים אחר כך נבנה מלון במקום שהיה הפונדק ומכיוון שהפיל השאיר רושם עז הוחלט ע"י הבעלים לקרוא למלון סלון (slon) שזה פיל בסלובנית.
עכשיו… זוכרים את השאלה מההתחלה?
התשובה ע"פ דעתם של רוב החוקרים שהפילים של חניבעל הגיעו מהרי האטלס של מרוקו ואלג'יר.

למקסימיליאן השני יש סיפור נוסף שקשור ליהודים. בהקשר הזה אני ממש לא מחבבת אותו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *