נאמר בגאון – ורמיר

את אמסטרדאם ואת האג כולכם מכירים יש שמתבלבלים וחושבים שהאג היא עיר הבירה של הולנד, רק כי האג חובקת בתוכה את רוב מוסדות הממשל. כולל הארמון הרשמי של המלך (היום).

את דלפט, לעומת זאת, לא הרבה מכירים. לרוב יכירו אותה אם יצטרפו לטיול מאורגן של אחת החברות. דלפט היא עיירה מדהימה. מרכז העיר העתיקה שלה יפהפה. תעלות לרוב כמו שהולנד יודעת להכיל אבל לא רק. לא אספר לכם על בית הכנסת היהודי האגדי עם הסיפור המצמרר. לא אספר לכם על הכנסיה החדשה וגם לא על הכנסיה הישנה שם. לא אספר על חברת הסחר הודו המזרחית שהעשירה את הולנד לעייפה במאות קודמות וגם לא אספר על מפעל החרסינה הכחולה הידוע ברחבי ההולנד. על כל אלו לא אספר.

כן אספר על צייר וציורים.

כשאני שם, אני מצטיידת בשני ציורים בגודל A4 – האחד ששמו "נערה עם עגיל פנינה" והשני נקרא"נוף בעיירה דלפט. שני ציורים מדהימים של הצייר ורמיר שנולד בדלפט.

עכשיו, רגע, לפני שתשתעממו ותחליטו לדפדף אותי. חכו…נראה לכם שאספר משהו שלא ידוע לרובכם? נראה לכם? אז קצת סבלנות כי אני אגיע לשם.

אניוואי, את הסיפור של ורמיר ושל הנערה עם עגיל פנינה, לדעתי כולם קראו או ראו. הספר מדהים הסרט לא חוטא למקור ואם תשאלו אותי חוויה לשמה.

אבל תקחו את נוף בעיירה דלפט או אפילו את מוזגת החלב או כל אחד מהציורים האחרים של ורמיר… וסתם…נסו לקלף אותם, להוציא את שכבות הצבע מהציור – הו, אז יתגלה לכם משהו שאפילו לאונרדו דה וינצ'י שגאונותו לא מוטלת בספק – לא יכול היה לעשות. אתם תמצאו שמתחת לשכבות הצבע, ממש בבד הקנבס בלבד אין כלום, אין רישומים בפחם ואין טעויות. נסיון ראשון מושלם. אבל לא רק מושלם מבחינת הקווים הראשונים של הציור  אלא מושלם גם מבחינת הפרופורציות. בציורים שלו יש דיוק שאפשר להשוותו לצילום במצלמה.

איך זה יכול להיות? באמת, איך יכול להיות? לצייר בלי למחוק עם דיוק פרופורציונאלי פנומינלי?

אז כמובן שחוקרים את התופעה, ואומנם אף אם אין ודאות גמורה יש השערה שוורמיר באמצעים טכנולוגיים גאוניים של מראות והשתקפויות, ממש כמו צלמנייה בראשיתה, הצליח להעתיק עצמים גדולים ככל שיהיו אל בד הקנבס שלו. כל המשחק של אור וצל היה הספציאליטה שלו – הוא צייר בצורה כל כך מדוייקת ביחס כל כך מושלם הוא פשוט "צילם" באמצעות מכחול את מה שראה.

עכשיו, אין ספק שורמיר נחשב לגאון. על זה אין עוררין. אבל עצם השימוש באמצעים טכנולוגיים תוך כדי ציור, האם זה עושה אותו פחות גאון?

אם תשאלו אותי – לדעתי להיות מסוגל לחשוב על הפתרון הזה לייצירת שלמות גם היא גאונות לשמה.

בפעם הבאה שתקחו טיול מאורגן להולנד ותגיעו לדלפט או אפילו ללא טיול מאורגן, אל תפספסו את העיירה המדהימה והקטנה הזו. ואת כל מה שבחרתי לא לספר לכם בהתחלה זה לא פחות מעניין רבותי זה מרגש באותה מידה.

רוצו. 10 בסולם נעמי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *