הלב של פרפיניאן (Perpignan)

גילום דה קבסטני היה המאהב של מרגרידה הוא גם היה טרובדור. וכמו כל טרובדור שכיבד את עצמו במאה השלוש עשרה, גם לו היתה וידה. מה זה וידה? אז מכיוון שזה חשוב להמשך אגיד בקצרה שה-וידה היא משהו כמו ביוגרפיה רק שהיא מאוד לא מדוייקת ובמקרה של גילום נכתבה כמה שנים אחרי מותו. אז ראו מראש הוזהרתם.

מרגרידה, לא היתה רווקה, לא גרושה וגם לא אלמנה. היא היתה לצערה הרב אישתו של ראמון מטירת רוסליו שבפרפיניאן (דרום צרפת, גבול ספרד).
גילום שהיה טרובדור משורר חינני ומקסים התאהב באישתו היפהפיה של החזק, העשיר,אכזר והשחצן של אזור רוסליון. גילום שלא יכול היה לעמוד בפיתוי כתב וגם שר לאהובתו שירים פרי עטו, הוא הרעיף עליה תשומת לב כל כך גדולה משהו שהיה חסר לה מבעלה שלא מן הנמנע שגם היא התאהבה בו.

כשראמון, בעלה, שומע את סיפור האהבה הזה הוא מתחרפן בלשון עדינה ומחליט לנקום. באחת הפעמים כשגילום יוצא לרכוב ביער עם חבר או שניים, ראמון רודף אחריו תופס אותו בשנייה שהוא לבד, הורג אותו עוקר את ליבו כורת את ראשו ודובר לארמון שם הוא מבקש מהטבחית שתעשה מהלב מעדן מפולפל לאישתו מרגרידה. אחרי שמרגרידה סיימה לאכול, ראמון שואל אותה אם היא יודעת ממה עשויה היא עונה לו שאין לה שמץ והוא מצידו מספר לה על המצרכים שנדרשו להכנת המנה הנפלאה וכדי שהיא תאמין לו הוא שולף את ראשו של גילום.

כשהיא שומעת מה שבעלה עולל לה, היא מאבדת את ראייתה ואת שמיעתה. ואחרי זמן מה היא מתאוששת ושני החושים שאיבדה חוזרים אליה ואז היא אומרת לבעלה שהמנה שהוא בישל עבורה היתה כל כך טובה שמרגע זה היא לא רוצה לאכול לעולם. באותו הרגע הוא מכוון לקראתה את חרבו להכות בראשה אך היא בורחת ממנו היישר אל המרפסת וקופצת אל מותה.

המקרה נודע לתושבי פרפיניאן שהחליטו להלשין למלך אראגון. המלך מגיע מייד לעיר אוסר את ראמון, הורס את טירתו. אחר-כך מביא את גופות המאהב גילום ומרגרידה לקבורה ועל המצבה נכתב סיפור מותם. מאז כל אבירי ונשות פרפיניאן נצטוו לעלות אל הקבר מדי שנה לחגוג את יום מותם של האוהבים.

סיפור אהבה ובגידה ויש אומרים שזוהי אגדה. האגדה הזו הולידה שירים וציורים וגם את האופרה האנגלית "כתוב על עור" written on skin)).

בחיים האמיתיים – עד כמה שאפשר לדייק מהמאה ה 13 – אזי מרגרידה שקראו לה גם סרמונדה – היתה נשואה כמה פעמים, בעלה הראשון אכן היה ראמון, עם השני התחתנה ב 1210 ועם השלישי איימאר דה מוסט שנלחם לצידו של גילום הטרובדור בקרב טולוז ב 1212.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *