האביר העשיר בקארקסון

בטירת קארקסון, בביקור באחד החדרים אני נתקלת בסרקופג של אביר בטירה. כמובן שעל אביריםכולכם שמעתם. אני רוצה לספר על האביר דברים שלא תמיד חושבים עליהם.

היום כשעמדתי לפני הסרקופג בטרה שמתי לב לאורכו.. האביר הספציפי הזה היה גבוה. גבוה מאוד לתקופתו – המאה ה 12 תקופת מסעי הצלב.

אבירים בתקופה הזו היו צריכים להיות עשירים כקורח כדי להשתתף במסע צלב. סתם לדוגמא ניקח את השיריון שלו שעשוי מ 50,000 שרשראות קטנות מחוברות יחדיו – האביר היה צריך לשלם עליו מכספו. במונחים של היום למשל חליפת השריון שלו עלתה כ 21,000 יורו. החרב שהוא מחזיק עולה כ 3,500 יורו.. דרך אגב בעניין החרב – החרב מספרת לנו כיצד האביר מת… כשהיא מונחת בצד הוא מת במלחמה כשהיא מונחת עליו באמצע הוא מת מוות טבעי.

האביר שהלך למסע צלב היה חייב לפחות שלושה סוסים רגילים ששלושתם יחדיו עלו 75,000 יורו ובנוסף להם היה חייב סוס אחד "מומחה" לחימה שעלה 72,000 יורו הוא צריך הספקת אוכל לו ולמשרתים למשך שנתיים (מסע הצלב הראשון לארץ ישראל) בסה"כ האביר בזבז מכספו כ 360,000 יורו כדי לצאת למסע צלבני ולזכות בתהילה הגדולה. הוא האמין שלמות במסע צלב זו פתיחת דלת לגן-העדן… אלא שאמונה זו חלפה עברה מייד אחרי שהמגפה השחורה השמידה כשליש מאוכלוסיית אירופה, תוסיפו לזה את מלחמת 100 השנים כך שאחרי מסת המוות הנוראי פתאום למות למען הצלב או בכלל לא נחשב פרוזדור לגן עדן אלא הגהינום פר-אקסלונס.

תראו.. האביר העשיר הזה מקבל חינוך למופת. הוא נשלח בדרך כלל למשפחות אצילות ועשירות אחרות ושם הוא לומד כמה שפות כמו לטינית צרפתית אנגלית, מתמטיקה ברמה גבוהה, מוזיקה ואפילו ריקוד…

סביר להניח שבמאה ה 12 בתקופה שהאוניברסיטאות הוקמו (הראשונה בבולוניה שבאיטליה אחריה אוקספורד ואחר כך הסורבון) נשלחו ההאבירים הצעירים ללמוד באוניברסיטאות הללו. תראו כמה השקעה. אז כמובן שלא כל האבירים יכלו להרשות לעצמם להצטרף למסע צלב. היו הרבה אחרים שהודו שהם לא יכולים לעמוד בהוצאות הרבות של מסע הצלב.

עכשיו כל מה שסיפרתי זה סתם משהו שבדרך כלל לא חושבים עליו ובדרך כלל גם שוכחים מייד אחרי שקוראים או שומעים… אבל הנה משהו מאוד נחמד שסביר שלא תשכחו לעולם.

במאות הקדומות ובעיקר בימי הביניים – המלח (זה שבלעדיו לאוכל אין טעם) היה מצרך יקר ערך באזור דרום צרפת. אבירים היו נוהגים לשלם במלח. מלח בצרפתית זה סל (סגול ב סמך) המילה משכורת בצרפתית זה סלר באנגלית זה סלרי

מקור המילה משכורת (סלרי-אנגלית, סלר-צרפתית) אם כך מגיע מאופן התשלום קרי מלח.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *