Monthly Archives: אוקטובר 2015

ליידי קארקאס

מספרים שבמאה ה 8 היתה עיר בדרום צרפת שגרו בה סרצנים (הסרצנים היו שבטים מוסלמים ערבים, תורכים, פרסים). לעיר קראו קארקאס (Carcas). מלך קארקאס בדיוק מת ואשתו ליידי קארקאס מלכה תחתיו.
כמו שאתם ודאי יודעים, מלחמות דת לא חסרו, לא אז ולא היום ואכן התנהלה מלחמה בין הנוצרים הצרפתים לבין המוסלמים. על הצרפתים מלך אז "קארל הגדול" או אם תרצו שארלמון.
הצרפתים רצו לכבוש את העיר קארקאס ולכן כתרו אותה וצרו עליה – אין יוצא ואין נכנס לעיר. הם קיוו שתושבי קארקאס ייכנעו כשתגמר להם הספקת המזון.
לאורך ששת שנות המצור החיים בעיר קארקאס התנהלו רגיל, היה מים, היתה שעורה, היו תרנגולים והיו חזירים לאכילה וממש לא חסר להם דבר, אלא שכל הטוב הזה סופו שיגמר.
ליידי קארקאס עשתה את ספירת המלאי השנתית שלה ומגלה שבקרוב לא יהיה להם מה לאכול והיא עלולה להכנע. היא היתה חייבת לפעול בעורמה כדי להציל את הממלכה. היא מייד קוראת לנתיניה ומבקשת שיפטמו חזיר בכל השעורה שנותרה, ושיעיפו אותו מעל חומות העיר. ואכן זה מה שהם עושים.
כשהחזיר נופל לאדמה הוא "נקרע" ומקיבתו נשפכה כל השעורה שהחזיר אכל זה עתה. כשקארל הגדול שומע מחייליו שליידי קארקאס העיפה לעברם חזיר ועוד מפוטם הוא מחשב מסלול מחדש ואומר…אם אחרי שש שנים של מצור ליידי קארקאס מרשה לעצמה לזרוק חזיר מלא בתבואת האדמה, אזי הם ודאי רחוקים מאוד מלהכנע ולכן הוא נותן הוראה להתקפל ולחזור לפאריז.

כשליידי קארקאס רואה שהצרפתים עוזבים היא מבקשת ממצלצל הפעמונים לצלצל בכל פעמוני העיר. אחד מהחיילים ששומע את הצלצולים החל לקרוא בקול Carcas-sonne לאמור קארקאס מצלצלת.
מכאן שמה של קארקאסון.

אבל זהו סיפור. ואתם יודעים שכל סיפור אם אין לו גיבוי כמו ממצאים ארכיאולוגים או תיעוד/תעודות – הוכחות חותכות שיעידו שאכן כך היה – אזי הוא נשאר בגדר אגדה. ואכן כל מה שהבאתי כאן הנו אגדה משום שההיסטוריה מוכיחה שבתקופת קארל הגדול קארקאסון כבר בידיו (אביו כבש אותה לפני כן) ובכלל ליידי קארקאס, צר לי לאכזב, היא דמות שהחלה להתגלגל מהמאה ה 12– כך שהיא דיי מומצאת. אבל איך אומרים.. אין עשן בלי אש וכנראה שהיה סיפור דומה בעבר שעליו בנו את סיפורה של העיר שצלצלה.
אגב, חלקים מהסרט רובין הוד: נסיך הגנבים צולמו בטירה זו

המלכה השחורה

אף אחד לא רצה לעזור לברברה, המלכה השחורה עם לב האבן והנשמה הרעה. ואף אחד גם לא התאבל עליה כשהיא מתה.

מספרים שהיא היתה המרושעת ביותר מבין 107 המלכים שהחזיקו במבצר מדבדגראד שנבנה על אחד ממדרוני ההרים מדבניצה סמוך לזגרב.

ברברה צילי היתה יפהפיה,אך קרה ואכזרית באופן שאנשים רעדו רק מלהזכיר את שמה. על כתפה ישב עורב שחור שתקף במקורו ובטפריו את מי שהרגיז את המלכה.
אמרו עליה שהיא נהגה לזרוק את מאהביה היישר אל טלפי חזיר בר מורעב כשסיימו את שירותם.
היה לה כוח בלתי מרוסן ורעב לא מרוסן לשליטה ורבים מנתיניה האמינו שהיא מכרה את נשימתה לשטן בתמורה לכוחות מיסטיים.

אגדות רבות סופרו עליה, אחת מהם מספרת שכשבארות הטירה ייבשו ונותרה באר אחת שיש בה מים, המלכה לא התירה לאף נתין לשתות ממנה ולתושבים לא נותרה ברירה אלה לצאת אל היער המסוכן, הם חיפשו מים ובדיוק כשמצאו מעיין שירווה צמאונם בארה של המלכה ייבש.
התושבים שתו מהמעיין ביער ניצלו ממוות אך המלכה לא.
היא נותרה לבדה עם כלביה הצמאים ונאלצה לברוח מהם ברחבי הטירה עד שבלית ברירה קפצה מחלון גבוה אל מותה כדי שכלביה לא יישתו את דמה.

אגדה אחרת מספרת עליה שהיא ניסתה לרמות את השטן בנסיון להגן על טירתה. השטן שקלט את מזימתה הפך אותה לנחש שחור ומאז היא משוטטת במסדרונות התת קרקעיים של העיר העתיקה זגרב ושומרת על אוצר יקר ערך. האוצר שמדובר עליו מעולם לא נמצא. מאמינים שהוא נמצא בעולם התת קרקעי מתחת לעיר העתיקה גרדץ' באזור כנסיית וכיכר סן מרקו. מי שייעז להסתובב במסדרות ולחפש אחר האוצר אולי יתקל במלכה המשוטטת כנחש, אם הוא ינשק אותה הוא יסיר את קללת השטן ויהפוך אותה לאישה יפהפיה וכל אוצרה יהיה שלו.

אגדת המלכה השחורה לא מסתיימת כאן. מלבד אכזריותה הרבה, אומרים שהיא עסקה בכשפים ושתתה דם אדם. כך שאגדת הערפדים שמסתובבת בחוצות העיר הסמוכה – סמובור מגיעה מהסיפור של ברברה המלכה. יש מי שטוען שסיפורי הערפדים בזגרב קודמים לסיפורי הערפדים של מלכה אחרת לא פחות רעה – אליזבט באטורי מהונגריה. שתיהן דמויות אמיתיות עם הרבה סיפורי בדים.

אם האגדות נכונות או לא זה עניין אחר, מה שבטוח הוא שדמותה נודעה לשמצה כדמות הכי נוראית שחיה בזגרב מאז ומעולם. רבים מנסים לחפש את האמת מאחורי האגדות בביקור בטירה המדבייאלית מדבדגראד.